Wielcy malarze utrwalają się w pamięci całych pokoleń nie za swojego życia, ale długo po śmierci, kiedy wraz z upływem czasu wartość ich dzieł wzrasta do niebotycznych kwot, a na licytacjach biją się o nie najbogatsi koneserzy świata. Niewiele jest też zapewne osób, które nie słyszały o Vincencie van Goghu, autorze wielu cennych płócien, wśród których chyba najbardziej spektakularne, to słynne Słoneczniki. Z codziennego życia malarza zapamiętano jedynie historię z odciętym brzytwą uchem oraz wyjątkową nędzę, w jakiej autor obrazów kończył swój żywot, a przecież te wielki artysta przez zaledwie 37 lat swojego życia namalował tak wiele dzieł i położył tak wielkie zasługi na polu impresjonizmu, że można to uznać za krok milowy w malarstwie.
Vincent van Gogh był Holendrem żyjąc i tworząc w drugiej połowie XIX wieku, a prawie cały ten okres związany był z zaburzeniami psychicznymi, objawiającymi się napadami lęku. Być może właśnie z tego powodu uciekał od realnego świata przekładając swoje emocje na tworzenie w zaciszu własnej pracowni. Malowanie rozpoczęte w 30 roku życia i zakończone 7 lat później zaowocowało około 2000 płócien, co oznacza, że artysta co 30 godzin tworzył nowe dzieło. Oczywiście jest to wielkość umowna, bowiem jedne obrazy wymagały wielu dni pracy, inne powstawały w kilka chwil. Równolegle z obrazami olejnymi i akwarelami van Gogh również rysował, dzięki czemu dziś możemy podziwiać ponad 1000 jego szkiców.
Szczególna historia wiąże się z obrazem „Słoneczniki”, który autor namalował aż w pięciu wersjach podczas jednej sesji w pracowni, jako hołd dla swojego przyjaciela Paula Gaugina. Obrazy miały być dekoracją sypialni gościa, a malując je po kolei na przykładzie jednego bukietu autor ukazał upływający czas w postaci blednących kolorów i opadających płatków. Ta znana najlepiej wersja znajduje się w londyńskiej National Gallery, a cztery pozostałe w Muzeum Vincenta van Gogha w Amsterdamie, a także w Tokio, Filadelfii i Monachium. Wszystkie pięć dzieł ostatnio spotkało się 65 lat temu. Dziś są bezcenne a wartość każdego ze Słoneczników wycenia się na 100 mln funtów brytyjskich.
Obrazy van gogha
Poza „Słonecznikami” Vincent van Gogh malował też wiele swoich autoportretów, spośród których wiele jest bardzo znanych i rozpoznawalnych. Stanowią one jedyny dowód wyglądu artysty. Do tematów często podejmowanych w pracach można zaliczyć martwe natury, portrety wieśniaków i ludzi pracy, impresjonistyczne pejzaże, wśród których szczególnie zaznaczyła się „Gwiaździsta Noc”. Autor podejmował też tematy religijne, z cyklem obrazów „Gaj oliwny”. Wiele z dzieł artysty stało się inspiracją do tworzenia dekoracji, a dziś pragnąc mieć chociaż namiastkę twórczości mistrza można sięgnąć po naklejki, fototapety czy reprodukcję słoneczników ze strony http://newmedia-art.pl/product/search.html?query=van+gogh&category_id=&limit= i cieszyć oczy ich niezwykłą magią.