🌞🛠️ Letni remont zyska nowy wymiar z naszą promocją -33%! Użyj kodu LATO33 i odmień swoje ściany! 🎨🏡
podaj w koszyku kod: lato33
-33%

Marokańske motywy i trendy na fototapetach

fototpeta marokańska kolorowa

Moda – również ta rządząca wystrojem wnętrz – ma to do siebie, że przychodzi i odchodzi przez pewien czas fascynując wszystkich, którzy chcą być na czasie i skłaniając ich nawet do sporych wyrzeczeń, ponoszenia kosztów czy zmagania się z remontami tylko po to, aby w domowym wystroju uwzględniać to, co obecnie jest trendy. Inspiracje moda czerpie z wielu różnych dziedzin życia i z wielu kultur, wśród których swoje pięć minut ma obecnie styl marokański. Jego cechy można określić, jako całkowicie odmienne od tych standardowo wykorzystywanych w tradycyjnych aranżacjach i być może właśnie dlatego ta odmienność tak przyciąga uwagę.

Marokańskie motywy można ogólnie scharakteryzować za pomocą trzech wyznaczników, do których zalicza się bajeczna i bardzo zróżnicowana kolorystyka, szczegółowość i bogactwo wzorów oraz harmonia, przejawiająca się rytmem kompozycji lub ich symetrią.  Te trzy cechy połączone w jednym motywie graficznym składają się na wyjątkową całość, nieco odrealnioną, stylem nawiązującą do arabskich baśni, w których pojawia się Aladyn, zawoalowane księżniczki i derwisze. Styl marokański stanowi nawiązanie do religii islamskiej, w której takie ozdoby są wyznacznikiem wielu elementów wyznaniowych, reprezentujących Boga i powinności wobec niego. W aspekcie dekoracyjnym to przepiękne mozaiki, które mogą wprowadzić nieco egzotyki do wnętrza.

Marokańske motywy i trendy na fototapetach na podobieństwo tych ze strony http://newmedia-art.pl/product/search.html?query=maroko&category_id=&limit= to świetny sposób na ożywienie pomieszczenia oraz dodanie mu charakteru egzotycznego, bajkowego, tajemniczego w ten niezwykły sposób, w jaki tajemnice przedstawianą „Baśnie z tysiąca i jednej nocy”. Najważniejszy element to oczywiście kolor, który w tym wypadku pozostawia wręcz nieograniczone możliwości. Motywy te przypominają dziecięce kolorowanki z tysiącami szczegółów, z których każdy pomalowany jest nieco inną kredką tworząc prawdziwą feerię barw. Oczywiście są także motywy jednobarwne, ale nawet one komponowane z dziesiątków odcieni tego samego koloru są jak niebieska tęcza, żywa i płynna dzięki zmieniającym się odcieniom.

Motywy marokańskie to również detale. Łatwo sobie wyobrazić mandalę złożoną z setek drobnych pól o idealnych kształtach, tworzących w sumie wypełniony szczelnie okrąg, albo kratkę ogrodowej pergoli złożoną z gęsto umieszczonych deseczek tak, że jej romboidalne oczka tworzą wzór drobnej siatki. Gdyby każde z tych pół, czy każdy z tych rombów wypełnić innym kolorem lub wzorem otrzymamy przykład marokańskiej harmonii i precyzji. Wystarczy dołączyć do tego symetrię – jedno, dwu czy wieloosiową i powstaje dekoracja w iście egzotycznym, marokańskim stylu. Na fototapetach można też znaleźć wiele innych elementów nawiązujących do takiej tematyki – malowane talerze, korytarze z charakterystycznymi łukami czy ozdoby spotykane w marokańskich wnętrzach.