🌞🛠️ Letni remont zyska nowy wymiar z naszą promocją -33%! Użyj kodu LATO33 i odmień swoje ściany! 🎨🏡
podaj w koszyku kod: lato33
-33%

Samoprzylepne dekoracje ścian

naklejka z motywem roślinnym

Dekorowanie ścian jest ciekawym sposobem na urozmaicenie wystroju, który szczególnie w mniejszych pomieszczeniach wymaga ograniczenia sprzętów oraz dodatków takich, jak bibeloty, serwetki czy wazoniki z kwiatami. Ich wyeliminowanie bywa konieczne dla zachowania komfortu wnętrza i swobody poruszania się, które byłoby problematyczne wśród wielu detali narażonych na stłuczenie. Małe wnętrze nie oznacza jednak całkowitej rezygnacji z dekorowania, bowiem do dyspozycji pozostają jeszcze ściany, które stwarzają spore pole do popisu zwłaszcza z dostępnymi w dzisiejszych czasach materiałami. Najlepsze i najpraktyczniejsze są oczywiście te niewymagające stosowania kleju czy wiercenia otworów.

Samoprzylepne dekoracje ścian

Samoprzylepne dekoracje ścian to w zasadzie dwie kategorie dekoracji, wśród których można wyróżnić naklejki ścienne i fototapety. Każda z nich ma nieco inny charakter. Fototapeta zależnie od jej zastosowania we pomieszczeniu zazwyczaj zajmuje większą powierzchnię ściany i w sposób dominujący wpływa na wnętrze. W przeciwieństwie do naklejek fototapety są kolorowe, mogą powiększać wnętrze i wprowadzać w nim konkretny klimat, jak chociażby nowoczesna abstrakcja czy nastrojowy zielony las. W odróżnieniu od tych efektownych dekoracji naklejki są bardziej subtelne i tworzą efektowny akcent w stylizacji, który przypomina monogram na eleganckiej chusteczce czy bukiecik w butonierce marynarki.

Samoprzylepne naklejki to również szeroka gama propozycji, wśród których można wyróżnić te tradycyjne, o uniwersalnej formie jak i elementy bardziej funkcjonalne, designerskie, do których zaliczają się zegary, drzewa genealogiczne czy wieszaki. Naklejki tradycyjne są bogatą gamą jednobarwnych motywów z różnych kategorii tematycznych. Wiele z nich zaczerpniętych jest ze świata przyrody, a więc neutralnych w wymowie, jak drzewa czy kompozycje roślinne. Neutralne są również ornamenty.  Takie naklejki doskonale ozdobią zarówno salon, jak i sypialnię aranżowane w wielu różnych stylach. O wiele bardziej konkretne są dekoracje nawiązujące do klimatu afrykańskiego, japońskie litery, postać egipskiego bóstwa, rowerzysta czy współczesna tancerka. To propozycje do konkretnych stylizacji wnętrz podkreślające ich charakter.

Specjalną kategorią samoprzylepnych dekoracji ściennych są te o charakterze praktycznym w połączeniu z funkcją ozdobną. Zaliczają się do nich wspomniane zegary, drzewa genealogiczne i wieszaki. Wszystkie trzy są kombinacją klasycznej naklejki w konkretnym kształcie z elementami fizycznymi – haczykami lub mechanizmem zegarowym – które są tak wkomponowane w dekorację, że pozwalają na powieszenie płaszcza, fotografii rodzinnych czy też odczytanie godziny. To ciekawe i bardzo designerskie rozwiązania, które nie są zbyt popularne i być może właśnie, dlatego przyciągają uwagę niestandardowością i ciekawym pomysłem.