Ozdabianie ścian fototapetami i obrazami

fototapeta tunel i ulica

Nowe mieszkanie czy dom jednorodzinny, który nabywamy w postaci gotowej lub samodzielnie budujemy to w konsekwencji wiele pomieszczeń, wymagających wykończenia i urządzenia. Na tym etapie często mamy o wiele więcej problemów z podejmowaniem decyzji niż w dziedzinie samej budowy czy zakupu lokalu, bowiem ostateczny efekt, jaki uzyskamy będzie miał diametralny wpływ na nasze samopoczucie i komfort przebywania w domu. Liczy się wszystko od kolorystyki ścian wybranych sprzętów, dostępu dziennego i sztucznego oświetlenia po wybór dekoracji, które wbrew pozorom mają dla nas ogromne znaczenie. Te ostatnie decydują o naszej osobowości, wyrażają nasze potrzeby i podejście do świata tworząc osobisty charakter wnętrz.

Ozdabianie ścian fototapetami i obrazami

Ozdabianie ścian fototapetami i obrazami to jak wyrażanie siebie i swoich potrzeb, poprzez wprowadzanie do wystroju konkretnej tematyki, kolorystyki i klimatu dekoracji, ale też ich wpływ na wnętrze. Jeśli jesteśmy osobami o romantycznym usposobieniu to z pewnością naszym wyborem będą fototapety w klimatach prowansalskich, z kompozycjami kwiatowymi, piękne pejzaże z ukwieconymi łąkami czy obrazy w podobnym stylu. Jeśli naszą wiodącą cechą jest zamiłowanie do podróży i poznawanie nieznanych kultur z pewnością na ścianie salonu zagości fototapeta z greckimi miasteczkami, albo jedno z bardziej znanych europejskich miast o walorach turystycznych. Męski charakter podkreśli tematyka motoryzacyjna, a rustykalny wizerunek koni w zagrodzie czy złote pole żyta.

Dobieranie motywu fototapety czy obrazu z uwzględnieniem naszych gustów i charakterów jest ważne, jednak całkowite popuszczanie wodzy fantazji może skończyć się stworzeniem kiczowatego, pozbawionego gustu wnętrza. Dobierając tego typu dekoracje trzeba kierować się pewnymi zasadami kompozycji, które pomagają dobierać odpowiednie wzory, tematy, kolorystykę i wielkość dekoracji. Duże ciemne fototapety, wypełniające całą ścianę nie sprawdzą się w małych wnętrzach, w których stworzą wrażenie klaustrofobiczne. Fototapeta w małym pokoiku powinna być bardzo jasna i najlepiej, jeśli przedstawia obraz powiększający wnętrze. Takie dekoracje nie są dobrym rozwiązaniem do bogato wyposażonych pomieszczeń.

Tam, gdzie stoją ekskluzywne piękne meble kontrast lepiej sprawdzi się gustowna reprodukcja, która nie odwróci uwagi od wyposażenia, ale będzie jej dyskretnym dopełnieniem. Ważnym elementem jest też szczegółowość i kolorystyka. Szczególnie ta ostatnia powinna harmonizować z wystrojem, a w przypadku wnętrz o stonowanej, spokojnej aranżacji może też być wyraźnym akcentem dominującym, który podkreśli charakter wnętrza i zdecydowanie je ożywi. Ciekawym dopełnieniem wystroju są fototapety czarno-białe z pojedynczym kolorowym akcentem, które po dostosowaniu wielkości do rodzaju wnętrza mogą być wykorzystane prawie w każdej aranżacji.