Obrazy to efektowne i bardzo piękne dekoracje wnętrz, które nie tylko potrafią wypełniać puste przestrzenie ścian, ale też nadają wnętrzom szczególny klimat. Wybór odpowiedniego motywu, kolorystyki czy wielkości kompozycji ma ogromne znaczenie, a w ogólnym kontekście wnętrza liczy się każdy najmniejszy szczegół. Idealnie dopasowane obrazy to takie, które współgrają tonacją barwną z poduszkami, zasłonami, kolorem dywany czy wzorem kanap, ale we wnętrzach o stonowanych aranżacjach doskonałym rozwiązaniem mogą też być obrazy bardzo kontrastowe. Szczególny wymiar mają też obrazy drukowane na płótnie.
Obrazy na płótnie
Płótno lniane czy bawełniane od niepamiętnych czasów stanowiło podstawowy materiał, na którym malowano wielkie arcydzieła. Obok płóciennej kanwy artyści korzystali też z drewna i innych materiałów, jednak te wyjątki stanowią niewielki procent wykonanych w historii obrazów. Dziś już malowane kompozycje wypierane są przez te wykonywane techniką druku cyfrowego, dlatego płótno przestaje być potrzebne, a zastępuje je podłoże z winylu. Niestety takie kompozycje są mniej realistyczne i nawet laik pozna, że nie są prawdziwymi obrazami, które wyszły spod pędzla mistrza. Realizm można przywrócić wykonując druk na specjalnym podłożu typu Canvas.
Szeroka gama motywów, jakie zaprezentowano na stronie http://newmedia-art.pl/obrazy-i-reprodukcje.html to przykład wzorów, które można przekształcić w niezwykle realistyczne obrazy na płótnie dokonując wydruku nie na winylu, lecz na bawełnianym podkładzie. Taki podkład wyjątkowo podkreśla realizm kompozycji sprawiając, że będzie do złudzenia przypominać obrazy malowane. Taki efekt zapewni nie tylko faktura materiału, ale również sposób przyjmowania kolorów farb przez bawełniany podkład. Nadruk jest bardziej naturalny, a kolory takie, jakie tworzy natura a nie te przypominające dziecięce kredki o w wysokim nasyceniu barw.
Płótno nie jest jedynym materiałem, na którym wykonuje się nadruki obrazów, jednak to właśnie ono pozwala tworzyć kompozycje przypominające te tradycyjne wykonywane olejem, temperą czy akwarelą. Z tego powodu najlepiej sprawdzają się na nim pejzaże wszelkiego rodzaju i martwe natury w tradycyjnym ujęciu, czyli obrazy o tematyce znanej sprzed wieków, najczęściej wykorzystywane w klasycznych wnętrzach. Płótno to również doskonały podkład na reprodukcje znanych dzieł, obrazy Klimta czy legendarne Słoneczniki van Gogha, wykonane na takim podkładzie mogą być prawdziwą perełką w wystroju wnętrza.