Obrazki na ściany

tryptyk wiosenna abstrakcja

Kuchnia, pokój, łazienka to miejsce, w których chcemy czuć się wyśmienicie spędzając w nich większość dnia. Na nastrój wpływa wiele czynników, w tym również odpowiednie estetyczne otoczenie, które powinno odpowiadać danej osobie. Podobno najlepszymi wnętrzami są te w kolorze zielonym i niebieskim, ponieważ działają uspokajająco oraz relaksują, ale jednak taki standard nie zawsze sprawdza się w przypadku osób o spokojnym wyciszonym charakterze. Ważnym elementem dekoracji wpływającym na samopoczucie są również obrazki na ścianę, które pobudzają wyobraźnię i skłaniają do rozmyślań o rzeczach przyjemnych.

Motywy roślinne, architektura, owoce i warzywa, stare samochody i wiele innych tematów może stanowić element wystroju kuchni lub salonu. Ich dobór jest uzależniony zarówno od aranżacji wnętrza, jak i od upodobań konkretnej osoby. Nie można tu nawet mówić o żadnych standardach, bowiem tematy kulinarne, owoce i warzywa, kawa czy przyprawy z powodzeniem mogą dekorować pokój i wcale nie są przypisane odgórnie do kuchni. Warunkuje to przede wszystkim specyficzne ujęcie przez fotografa i traktowanie obrazka w kategorii kompozycji kolorystyczno-figuralnej, a nie tematycznej.

Pomimo pewnej dowolności obrazki do kuchni klasyfikuje się w oddzielnej kategorii z uwagi na ich charakterystyczne wymiary. Miejscem, które najczęściej wybierane jest na takie dekoracje bywa ściana pomiędzy wiszącym i stojącym ciągiem kuchennych szafek, dlatego proponowane motywy muszą się w to miejsce wkomponować. Można oczywiście według własnych upodobań umieścić w takim miejscu dowolny motyw, jednak najlepiej sprawdzają się te powtarzalne o określonym układzie, będące kompozycją otwartą o dowolnej długości.

Nieco inną formę przyjmują ścienne obrazki do salonu. Tu dowolność jest znacznie większa, a ogranicza ją jedynie wyobraźnia twórców wystroju oraz dostępne miejsce. Tam, gdzie nie wprowadza się zbyt wielu mebli można sobie pozwolić na gigantyczne fototapety. Pomieszczenia mniejsze, ze sporą ilością sprzętów lepiej będą się prezentowały z obrazami i tryptykami w ograniczonym formacie. Obrazki do salonu to wiele kategorii tematycznych, od klasyki architektury, reprodukcji, kompozycji czerpanych z natury, krajobrazów po abstrakcyjne obrazy i zdjęcia przetwarzane cyfrowo.