Kolory dekoracji – jak dobrać kolor do wnętrza

Tapeta kolorowe krechy

Kolory stanowią podstawę każdej aranżacji wnętrza, jednak ich wybór nie powinien opierać się jedynie na tym, co lubimy i co się nam podoba. Niebieski salon, chociaż piękny będzie nas męczył, nastrajał sennie, czerwień w nadmiarze wpędzi w stres i nerwowość, a fiolet czy brąz zniechęci do życia. Dobieranie kolorów wymaga umiaru, a także znajomości własnego charakteru, a wszędzie tam, gdzie nie chcemy rezygnować z ukochanej barwy, pomimo że nie jest wskazana, warto pomyśleć o zestawieniu jej z inną, potraktowaniu jak akcentu.

Czerń i biel

O czerni i bieli często mówi się, że nie są kolorami, bowiem nie ma ich w klasycznej palecie, a jednak pojawiają się w dekoracjach, jako jedna z cech przedmiotów, mebli, detali czy elementów podłogi lub ścian. Każda z tych barw zaliczana jest do uniwersalnych i doskonale komponuje się z innym kolorem. Doskonałe i zarazem chyba też najlepsze zestawienie tworzą same ze sobą. Oczywiście ważne jest tu zachowanie odpowiednich proporcji pomiędzy tymi kolorami. Zbyt duża ilość czarnych elementów sprawi, że pokój będzie ciemny i ponury, a nadmiar bieli zdecydowanie obniży temperaturę wnętrza. O białych pomieszczeniach mówi się, że mają charakter szpitalny i właśnie z uwagi na tę higieniczność są najlepszym rozwiązaniem do kuchni oraz łazienek. Sprawdzą się też w pokojach małych dzieci pod warunkiem, że do sterylnej bieli doda się nieco miękkich materiałów i drobnych dziecięcych elementów wystroju. Przyda się również symboliczny akcent kolorystyczny. Przykłady takich dekoracji znajdziesz tutaj.

fototapeta czarno białe romby

Czerwień, pomarańczowy i żółty

Trzy barwy o podobnym pochodzeniu, leżące na palecie w bezpośrednim sąsiedztwie należą do ciepłych, żywych i dynamicznych, dlatego doskonale sprawdzą się w takich wnętrzach, w których przebywa się często, a tworzona atmosfera powinna być przyjemna i wyzwalać pozytywne emocje. Nie każda z tych barw jest jednak tak samo dynamiczna i oddziałuje w sposób jednakowy. Im ciemniejsza, bardziej intensywna czerwień, tym więcej zawiera w sobie energii, dlatego nie powinna znaleźć się w mieszkaniach osób ruchliwych, pobudliwych, nerwowych czy często mających do czynienia z sytuacjami stresowymi. Dla nich przeznaczone są bardziej delikatne słoneczne odcienie żółci. Czerwone dekoracje, jakie możesz znaleźć tutaj powinny być stosowane z umiarem, jako energetyczny dodatek do wystroju o łagodniejszym charakterze. Podobna zasada powinna być stosowana do dwóch pozostałych barw, które, choć łagodniejsze i mniej wyraziste, potrafią dać się we znaki, jeśli zdominują otoczenie. Żółte i pomarańczowe dekoracje, jakie zaprezentowano tutaj to doskonały dodatek do ciepłej słonecznej kuchni oraz salonu w stylu safari czy egipskim.

fototapeta oczy w chmurach

Zielony, szmaragdowy, miętowy

Kolory pochodzące z barwy zielonej należą do uspokajających, jednak w tym wypadku warto zwracać szczególną wagę na odcień, bowiem chociaż zieleń z założenia jest kolorem ciepłym i działającym relaksująco, to delikatnie zmierzając w kierunku turkusowego czy morskiego może stawać się chłodniejsza i bardziej przygnębiająca. Im ciemniejszy odcień zieleni tym więcej wymaga jasnych dodatków. Zielone dodatki najkorzystniej sprawdzają się w łazienkach, gdzie nawiązują do świeżości, natury, relaksu. Dobrze też wygląda zielona sypialnia – miejsce dedykowane wypoczynkowi. Zaprezentowane tutaj zielone dekoracje nie do końca będą się jednak sprawdzać w salonach czy kuchniach, gdzie podczas aktywnych spotkań towarzyskich czy wykonywania codziennych zajęć lekko usypiający nastrój nie jest do końca wskazany. Podobnie chłodnawy i bardziej sprzyjający kąpielom niż rozmowom towarzyskim czy oglądaniu telewizji jest kolor miętowy idealny do pomieszczeń sanitarnych i gabinetów odnowy biologicznej. Przykłady miętowych dekoracji można znaleźć tutaj.

fototapeta wzory geometryczne

Niebieski, turkusowy i granat

Kolory z tej puli z pewnością można zaliczyć do zimnych, dlatego nie nadają się do pomieszczeń pozbawionych słońca. Z drugiej strony, jako kojarzone z wodą, będącą symbolem harmonii i równowagi niebieskie dekoracje idealnie sprawdzą się w łazienkach w stylu SPA. Jasny błękit to również idealne rozwiązanie do pokoju małego dziecka pod warunkiem, że zostanie uzupełniony barwnymi miękkimi dodatkami. Dekoracje zaprezentowane tutaj, to niebo, woda, radość, słoneczny dzień a przede wszystkim czystość i nastrojowość. Idealnie będzie wyglądać błękitna sypialnia dodatkowo dzięki barwie bardziej przestronna. Z kolei granat to kolor tajemniczy, o specyficznej magii, dzięki której pomieszczenie staje się niemalże bajkowe. Doskonale wyglądają urządzanie z dodatkiem granatu przestronne sypialnie, ale również słoneczne salony pod warunkiem, ze zostaną uzupełnione o sporą ilość bieli. Zgromadzone tutaj granatowe dekoracje z pewnością też ucieszą niejednego nastolatka zwłaszcza, jeśli prezentują motywy kosmiczne lub komputerowe.

fototapeta turkusowe cyferki

Fiolet i różowy

Dwa kolory tak do siebie podobne i leżące tak blisko siebie na palecie barwnej, a jednak tak różne w wydźwięku. Różowy to kolor słodki, niemal cukierkowy, świetny do damskich sypialni, buduarów, łazienek. Fiolet jest kolorem bardziej męskim, wymagającym ostrożnego stosowania z uwagi na duże wahania nastrojów, jakie może wywoływać. Z jednej strony kolor królewski, podnoszący samoocenę, z drugiej mogący u osób wrażliwych powodować melancholię i smutek. Jest to również barwa kojarzona z namiętnością, a więc idealna do sypialni. Fioletowe dekoracje, jakie można znaleźć tutaj wymagają odwagi, jednak wnętrza z ich udziałem są przepiękne i niepowtarzalne, dlatego warto sięgać po tę królewską barwę zwłaszcza do wnętrz służących medytacji. Fiolet natomiast nie powinien pojawiać się ani w łazience, ani w kuchni. W przeciwieństwie do niemalże uniwersalnego różu, który zawsze wywołuje pozytywne wrażenia i zawsze wygląda dobrze bez względu na rodzaj pomieszczenia i jego aranżacji. Szczególnie efektownie wygląda łączenie jasnego i ciemnego różu. Wiele ciekawych dekoracji w tym kolorze można znaleźć tutaj.

fototapeta sowy

Kolory ziemi – beż, brąz, czekolada, ecru

Bezowy, brązowy, czekoladowy, szary, ecru, kawa z mlekiem, cielisty to jeszcze nie wszystkie odcienie uznawane za kolory naturalne, ta gama idealnie nadaje się do wnętrz w stylu rustykalnym, gdzie dominuje naturalne drewno i tkaniny pozbawione sztucznych dodatków. Szeroka gama odcieni pozwala na tworzenie wnętrz jasnych oraz klimatycznych, nastrojowych. Połączenie beżu z czekolada czy brązem w odpowiednich propozycjach ma podobny wymiar, jak aranżacje czarno-białe z tym, że jest o wiele bardziej przytulne i cieplejsze. Dekoracje brązowe i czekoladowe zaprezentowane tutaj, to również wiele propozycji abstrakcyjnych kompozycji w stylu retro, a bezowe i jasnobrązowe wzory z elementami faktury drewna, beczek, naturalnego korka czy siana, jakie znalazły się tutaj, to doskonałe uzupełnienie aranżacji pubu czy restauracji w stylu wiejskim. W mieszkaniach kolor brązowy niestety kojarzy się ze starymi bibliotekami, zakurzonymi gabinetami, w których obowiązuje cisza, spokój i sztywne zasady, dlatego wprowadzenie takich dekoracji do wnętrza wymaga ich ożywienia intensywnie kolorowymi akcentami.

obraz wenecka uliczka