Wiosenne porządki! Odmień wnętrze i złap 30% rabatu z kodem: WIOSNA
Podaj w koszyku kod: WIOSNA
-30%

Abstrakcyjne dekoracje ścian

fototapeta fioletowa woda

Pojęcie abstrakcji znane jest zapewne każdemu człowiekowi i nie wymaga wyjaśniania szczególnie w odniesieniu do rzeczywistości. W sztuce abstrakcja przekłada się na obrazy, które z pozoru nic nie przedstawiają, chociaż w rzeczywistości są ściśle zaplanowaną i dokładnie przemyślaną kompozycją. Efekt bywa taki, że abstrakcyjne obrazy przemawiają do widza budząc skojarzenia i wywołując określone emocje. Szczególnie wartościowe są te, które mogą być interpretowane na wiele sposobów zależnie od charakteru obserwatora, będąc dla niego niepowtarzalną kompozycją.

Abstrakcyjne fototapety to bogata kategoria dekoracji, które pomimo objęcia jednym wspólnym określeniem stanowią niezwykle zróżnicowaną gamę motywów. Jedynym elementem wspólnym jest to, że nie przedstawiają żadnych realnych scen czy postaci, lecz są układem kropek, kresek, falujących linii i plam barwnych. W rzeczywistości jednak nawet samo uporządkowanie wzoru bywa niejednakowe, bowiem do abstrakcji zalicza się zarówno nieokreślone falujące linie i plamy, jak i regularny układ kropek, punktów czy kresek. Jeszcze innym ważnym aspektem takich dekoracji jest ich charakter statyczny lub dynamiczny, sprawiający wrażenie ruchu lub trójwymiarowej przestrzeni.

Kolekcja abstrakcyjnych fototapet zaprezentowanych na stronie http://alarte.pl/fototapety_abstrakcyjne.html to zarówno te dynamiczne motywy, jak hipnotyczna kompozycja czarno-biała, tęczowy kalejdoskop czy fioletowa woda, jak również abstrakcje statyczne, do których można zaliczyć pastelowe linie czy przypominający elektronikę układ kwadratów. Wybór odpowiedniego motywu jest istotny, ponieważ abstrakcyjne motywy mają bardzo silny wpływ na charakter wnętrza, a wyklejenie całej ściany wirującą, dynamiczną fototapetą może sprawić, że mieszkańcy nie pozbędą się uczucia stałego pobudzenia i podenerwowania. Z drugiej strony są to idealne rozwiązania do dużych pastelowych wnętrz, w których taka dekoracja nie zdominuje całości aranżacji, a jedynie ją podkreśli.

Fototapety abstrakcyjne z założenia są dodatkiem do wystroju bardzo nowoczesnego, jednak biorąc pod uwagę fakt, że w tej kategorii znalazły się także kompozycje rytmiczne, złożone z powtarzalnego, rytmicznego układu kropek czy kresek, można je też wykorzystywać w stylizowanych wnętrzach. Szare tło w białe kropki czy biało-niebieska kratka mogą stanowić ciekawe tło dla wnętrz rustykalnych lub skandynawskich, a brązowe wzory ornamentowe to świetny dodatek do stylowego biura w klimacie retro. W kategorii znajdzie się także romantyczne serce do subtelnego pokoju dziewczynki i fototapeta z Pac-Manem do pokoju chłopca.