Dekorowanie przedpokoi

fototapeta przestrzenna

Urządzanie mieszkania – zwłaszcza tego nowego, developerskiego – to skomplikowany i wielokierunkowy proces, który wymaga nie tylko starannego planowania pod względem funkcjonalności, ale również rozpatrzenia dostępnych materiałów, pasującej kolorystyki, wzornictwa i to wszystko w granicach rozsądku oraz finansowych możliwości. Pod uwagę bierzemy wszystkie pomieszczenia rozpoczynając od tego, które ma dla nas największą wartość. Czasami jest to kuchnia, innym razem sypialnia lub salon, będący niejako sercem i wizytówką domu. Nie zawsze jednak zwracamy uwagę na przedpokój, który traktowany nieco obocznie odsuwany jest na sam koniec. Wystrój przedpokoju często bagatelizujemy pilnując jedynie, aby był estetyczny, miał szafkę na buty i wieszak na płaszcze, a sporadycznie zastanawiamy się nad tym, że jest to przecież najważniejsza wizytówka naszego mieszkania. Uzmysławiamy sobie ten fakt dopiero podczas przelotnej wizyty sąsiadki czy doręczyciela, albo otwierając drzwi na zewnątrz i pozwalając przechodzącym osobom zaglądać do wnętrza.

tapeta na szafę las

Sposób na przedpokój-tramwaj

Jedną z naszych największych bolączek są zazwyczaj przedpokoje wyrywane z powierzchni mieszkania i dlatego bardzo wąskie i małe. Jednym z popularniejszych rozkładów mieszkań w blokach jest ciągnący się przez całą długość lokalu przedpokój z obustronnie rozmieszczonymi drzwiami do pokoi oraz kuchni i łazienki. Takie rozwiązanie bywa niezwykle trudne do dekorowania, jednak dzięki nowoczesnym fototapetom i ogromnej gamie grafik z powodzeniem można zmienić wąską tramwajową przestrzeń w całkiem przytulne miejsce. Do dzieła warto tu zaprzęgnąć fototapety powiększające wnętrze. Umieszczone na długich ścianach wizerunki przestronnych sal z kolumnami, pejzaże rozległych jezior, pustyni, albo pomostów sprawią, że pomieszczenie stanie się nieco bardziej proporcjonalne. Jeśli dodatkowo wąskie ściany wypełni ciemniejsza, stonowana dekoracja, to przestaną one dominować w pomieszczeniu przerzucając ciężar na długie ściany. Druga cecha, na która warto zwrócić uwagę w takich przedpokojach to kolorystyka. Wąskie wnętrza nie powinny być ozdabiane kompozycjami ciemnymi, a na ścianie o wiele lepiej zaprezentuje się panorama Bałtyku niż widok miasta nocą. Warto także rozważyć możliwość udekorowania drzwi. Jeśli nie chcemy zaklejać całej ściany okleiny z tunelami na drzwiach do pomieszczeń mogą stworzyć podobny efekt i dodać nieco przestrzeni.

fototapeta kanał w wenecji

Dekoracje do dużych przedpokoi

Znacznie więcej możliwości w dekorowaniu stwarzają przedpokoje, jakie spotykamy w nowoczesnych domach jednorodzinnych i apartamentowcach, w których pomieszczenie to jest zbliżone formatem do regularnego czworokąta. W takich miejscach fototapety powinny być dobierane zależnie od oczekiwanego efektu. Ciekawym i w miarę standardowym rozwiązaniem jest stosowanie stonowanych motywów powtarzalnych, jak faktury czy abstrakcje pozwalające na stworzenie pewne regularności. Nowoczesne trendy w aranżacji wnętrz to odchodzenie od jednolitego dekorowania wszystkich ścian, jednak drobna i nierzucająca się w oczy faktura może być sposobem na taki wystrój. Jeśli decydujemy się na pojedynczy obraz wypełniający cała ścianę w przedpokojach o formacie zbliżonym do kwadratu tonacją powinien on harmonizować ze wszystkimi innymi ścianami. Przykładowo fototapetę z łąką pełną maków na tle oświetlonego słońcem żółtego nieba warto uzupełnić farbą w kolorze piaskowym, Ciekawą dekoracją do takich przedpokoi jest też wykorzystanie motywów architektonicznych, stylizowanych starych historycznych murów, wąskich uliczek kamiennych, otwartych placów i dziedzińców. Podobnie, jak w wąskich przedpokojach tak i tu znaczenie ma tonacja i nasycenie barwy, bowiem pozbawione okien wnętrza udekorowane ciemnymi dekoracjami stracą nie tylko na wielkości, ale też na jasności.

fototapeta architektura

Obrazy i naklejki w przedpokoju

Wśród dekoracji, jakie sprawdzą się w przedpokojach można również umieścić obrazy i naklejki ścienne. Szczególnie te ostatnie bywają idealnym rozwiązaniem, bowiem na pomalowanej gładko ścianie w dowolnym kolorze stworzą ciekawy dodatek dekoracyjny. Jednym z efektowniejszych rozwiązań są naklejane na ścianę wieszaki, które imitują te rzeczywiste, ale nie zajmują przestrzeni. Uzupełnione o całkiem już realne haki mogą z powodzeniem pełnić funkcję miejsca na wierzchnie okrycia czy parasolki. Naklejki-wieszaki to jedna z opcji, bowiem rolę wieszaka może też pełnić ornament roślinny lub drzewo. W przedpokojach naklejki stworzą ciekawy motyw powtarzalny, jeśli wybierze się odpowiedni wzór i wielkość oraz naklei je w jednej linii wzdłuż ściany.

wieszak z kotami

Z kolei obrazy ścienne do przedpokoi powinny być wkomponowane w całość aranżacji i dominujące na tle ściany. W małych przedpokojach nie sprawdzi się duży obraz, a nawet często lepiej zrezygnować z niego w ogóle. Przedpokoje o większej powierzchni można dekorować pejzażami czy motywami roślinnymi przy założeniu, że poza obrazem nie uwzględniono już żadnej innej dekoracji. W przypadku obrazów umieszczanych na tapetach wzór tej ostatniej musi być jak najdelikatniejszy i bardzo subtelny. W przeciwnym razie stworzy kompozycyjny chaos.

Szukasz dekoracji do przedpokoju? Sprawdź ofertę w naszych sklepach: