🌞🛠️ Letni remont zyska nowy wymiar z naszą promocją -33%! Użyj kodu LATO33 i odmień swoje ściany! 🎨🏡
podaj w koszyku kod: lato33
-33%

Dekorowanie kuchni

Dekoracje kuchenne to kategoria bardzo specyficzna, ponieważ zazwyczaj pomieszczenie to bardziej kojarzy się z potrzebą funkcjonalnego urządzenia niż z fototapetami czy wieszaniem obrazów. Kuchnie jednak przed laty stanowiły centralne miejsce w domu, a takie elementy, jak haftowane makatki z hasłami kulinarno-zdrowotnymi, malowane talerze, suszone pęki ziół w wazonikach, kolorowe pojemniczki z przyprawami i wiele innych stanowiły standard w każdej kuchni. Dziś już nie dekoruje się miedzianymi patelniami, moździerzami czy ręcznymi młynkami do kawy, dlatego z pomocą przychodzą dekoracje winylowe – fototapety, naklejki i okleiny czy obrazki kuchenne.

Kolorowe ściany odporne na kuchenne zagrożenia

Tapeta w kuchni być może nie jest najlepszym rozwiązaniem zwłaszcza, jeśli ma się na myśli tę tradycyjną, papierową. Nawet tapety zmywalne o powierzchni wzmacnianej sztucznym tworzywem nie są na tyle odporne, aby znosić buchającą z garnków parę czy wysokie temperatury z piekarnika. Papier – nawet ten zabezpieczony – wchłania wilgoć pęczniejąc, odklejając się od ścian i odkształcając. Zagrożeniem jest też rozwój drobnoustrojów. Nasze fototapety to jednak zupełnie inny wymiar dekoracji, bowiem nie tylko wykonane są z odpornego na wodę winylu, ale dodatkowo mogą też być laminowane. Takie wykończenie pozwala na mycie, zapewnia odporność w kontakcie z tłuszczami i kwasami owocowymi oraz względną wytrzymałość wysokich temperatur. Zaprezentowane motywy to przykład wszechstronnych pod względem wzorniczym fototapet idealnych do wykorzystania w kuchni. Można nimi dekorować zarówno całe ściany, jak i wypełniać przestrzenie pomiędzy szafkami czy sprzętem AGD.

fototapeta kwiaty orchidei

Drzwi, drzwiczki, ścianki meblowe, czyli okleiny do kuchni

Poza dekorowaniem ścian miejscem, które bardzo chętnie przyjmuje efektowne barwne dekoracje są powierzchnie wszystkich kuchennych drzwiczek. Od zawsze kupując meble staramy się dobierać je do wystroju wnętrza, dlatego decydujemy się na drewnopodobne czy kolorowe laminaty. Dziś z powodzeniem mogą je zastąpić naklejki na sprzęt AGD i meble. Tradycyjna prosta szafka czy lodówka stanie się niezwykłym elementem dekoracyjnym, jeśli jej powierzchnię pokryje motyw brytyjskiej budki telefonicznej, bukiet białych tulipanów albo kompozycja z soczystych limonek. Na wskazanej stronie zaprezentowano dziesiątki fantastycznych propozycji o tematyce wybitnie kulinarnej, a więc owoce, warzywa, kieliszki wina, kostki lodu, oszronione powierzchnie, oliwę czy barwne butelki, ale nie jest to jedyna tematyka, jaką można wykorzystać na kuchennej lodówce czy szafce. Kolekcja fotolaminatów to tematyka nie tylko gastronomiczna, ale również architektura, abstrakcje, motywy roślinne i zwierzęce.

fototapeta na lodówkę sfinks

Kolorowo i apetycznie między szafkami

Miejscem w kuchennych zakamarkach, które wręcz prosi się o piękną dekorację jest wolna przestrzeń pomiędzy dolnym i górnym ciągiem szafek. Zazwyczaj układamy tam kafelki ceramiczne, bowiem są odporne na nasze kulinarne eksperymenty, jednak innowacyjnym i zarazem interesującym pomysłem mogą być odpowiednie tapety. Dobierane motywy najlepiej sprawdzają się w tym miejscu, jeśli są rodzajem kompozycji otwartej, którą da się przedłużać w nieskończoność bez szkody dla całości. Jeśli jednak wymarzonym motywem jest pojedynczy kwiat z powodzeniem można go powielać tyle razy, aż uzyska sie potrzebną do dekoracji długość. Motywy między kuchenne szafki w zasadzie nie stawiają żadnych ograniczeń. Współczesne trendy pozwalają na każdy rodzaj wzoru i każdy temat pod warunkiem, że komponuje się on z całością wystroju i nie jest niesmaczny.

naklejka między szafki fioletowe kwiaty

Szkło w dekoracyjnej szacie.

Materiałem, który niekiedy pojawia się też w kuchni jest szkło. Wykorzystuje się do kuchennych celów grube hartowane szyby, które mogą pełnić rolę stolikowych blatów, albo paneli montowanych na ścianie. W szklane drzwiczki wyposażone są też niektóre wersje mebli, a nawet specjalne lodówki z przeszklonymi drzwiami. Dekorowanie kuchennego szkła to kolejna możliwość na stworzenie ciekawego wystroju. Idealnym rozwiązaniem są tu fototapety pod szyby, czyli specjalne wzory drukowane na winylu z tym, że warstwa kleju nanoszona jest po stronie nadruku. Dzięki takiemu rozwiązaniu obraz może być nalepiony pod powierzchnia panelu i trwale przymocowany do ściany, dzięki czemu jest doskonale widoczny, ale chroniony dodatkowo przez szkło.

fototapeta pod szkło most

O tematyce słów kilka

Możliwości dekorowania kuchni jest wiele począwszy od ścian, przez powierzchnie szafek, lodówek, drzwi wejściowych, po samoprzylepne obrusy na stoły czy obrazy kuchenne. Jednym z aspektów podczas dokonywania wyboru właściwej dekoracji jest oczywiście jej tematyka. W pierwszej kolejności zazwyczaj sięgamy po motywy kulinarne, fototapety i naklejki z kawą, przyprawami, owocami i warzywami, które naturalnie kojarzą się z tym miejscem. Współczesne trendy przed osobami odważnymi, poszukującymi ciekawych rozwiązań stawiają znacznie większe możliwości. W nowoczesnej kuchni można umieścić praktycznie wszystko. Nie będzie nikogo razić piramida egipska czy wieża Eiffla na lodówce, przyciągnie uwagę lawendowe pole lub kompozycja z piłek biedronek pomiędzy szafkami kuchennymi a drzwi wejściowe z powodzeniem może udekorować wizerunek Nowego Jorku w nocy. Ograniczeń w zasadzie nie ma poza dwoma aspektami. Pierwszy z nich to sensowne dopasowanie motywu do wnętrza. Nie będzie przecież pasować do kuchni rustykalnej widok nowoczesnego miasta. Drugi aspekt, to tematyka niebudząca niechęci do jedzenia, nieapetyczna i mało zachęcająca do gotowania.

Szukasz dekoracji do kuchni? Sprawdź ofertę w naszych sklepach: