🌞🛠️ Letni remont zyska nowy wymiar z naszą promocją -33%! Użyj kodu LATO33 i odmień swoje ściany! 🎨🏡
podaj w koszyku kod: lato33
-33%

Sposoby dekoracji ścian – zobacz 5 możliwości

naklejka z ramkami ptaki i kwiatki

Dekorowanie wnętrz to nie tylko wybieranie bibelotów, dywanów, zasłon czy ozdobnych poduszek, ale przede wszystkim ogólny wystrój, o którym decyduje to, co znajduje się na ścianach. Przez wiele lat przygotowania do remontów i wykończenia wnętrz zaczynano od podjęcia decyzji o kolorze i rodzaju farby, bowiem to właśnie ona w dużym stopniu warunkuje ostateczny wygląd pomieszczenia.

Sposoby dekoracji ścian

Dziś wiemy, że kolory nie tylko mogą optycznie zmieniać wymiary pomieszczenia, ale też rozświetlać je, tworzyć nastrój, a nawet w określony sposób wpływać na nasze samopoczucie. Obecnie klasyczne malowanie odchodzi w zapomnienie, stanowiąc bardziej dopełnienie innych materiałów dekoracyjnych, dlatego liczą się również motywy, tematyka, wielkość i rodzaje takich ozdób. Wśród najpopularniejszych znalazły się obrazy, fototapety, naklejki różnego rodzaju oraz motywy malowane za pomocą szablonów.

Obraz

Wykorzystanie obrazów w dekorowaniu ścian jest metodą stosowaną od co najmniej tysiąca lat. Już w średniowieczu pojawiały się te o tematyce religijnej, goszczące na ścianach zamożnych domów, bardziej będące przejawem wyznawanej wiary niż dekoracją samą w sobie. Od tego czasu obraz przeszedł wiele zmian zarówno w dziedzinie tematyki, jak i techniki tworzenia oraz formy. W kolekcji na stronie http://obrazynasciany.pl/shop/ znalazły się wszystkie przykłady modnych obecnie kompozycji, począwszy od klasycznych pejzaży, propozycji martwej natury i oczywiście wszechobecnych roślin po bardzo nowoczesne kompozycje abstrakcyjne i tematy związane ze współczesnym światem – industrialne, przemysłowe, kulturystyczne a także folklor, nowoczesne plakaty i wiele innych. Tym, co zwraca uwagę w dzisiejszych obrazach jest ich dzielona forma, technika druku na różnych podłożach z możliwością zamawiania na wymiar oraz stosowanie modyfikacji kolorystycznych. Dzięki temu można idealnie dopasować obraz do wnętrza i przeznaczonego mu miejsca.

obraz niebo z napisem - sposoby dekoracji ścian

Fototapeta

Fototapety są stosunkowo nowym wynalazkiem, zastępującym powoli tradycyjne tapety ścienne w jednym kolorze, często z drobnym powtarzalnym wzorkiem lub imitacją naturalnych materiałów. Klasyczne fototapety, jakie dziś umieszcza się na ścianach to nic innego, jak fotografie powiększone do gigantycznych rozmiarów i wydrukowane na samoprzylepnym lub papierowym podkładzie. Wykonywane aparatem zdjęcia stwarzają bardzo wiele możliwości, bowiem na takim wydruku może się znaleźć praktycznie wszystko, od widoku za oknem, przez kwiaty w wazonie po dziecko na rowerze czy stary samochód. Fototapety, których wiele można znaleźć w sklepie alarte.pl to przykład tego ogromnego zróżnicowania tematycznego od klasycznych motywów począwszy po wzory, które pasują tylko do wnętrz o bardzo ekstremalnym lub bardzo specyficznym charakterze. Szczególną cechą fototapet jest ich ogromny wpływ na wnętrze, dlatego nie są one umieszczane na wszystkich ścianach, lecz zastępują obrazy wypełniając jedno miejsce – nad kanapą, łóżkiem, we wnęce, między drzwiami itp. Dzięki fototapetom można też wpływać na klimat, naświetlenie i optyczną wielkość pomieszczeń.

fototapeta turkusowy park

Szablon malarski

Jedną z ciekawszych i zarazem bardziej dyskretnych dekoracji ścian są te wykonywane za pomocą szablonów malarskich. Technika zdobienia znana jest od niepamiętnych czasów, a wykonywane wzory pozwalały na powielanie tego samego motywu w tysiącach razy, co okazało się skuteczna metodą dekorowania przedmiotów użytkowych i tkanin. Na ścianie szablony pomagają wykonać wzór w jednym, ale za to precyzyjnie dobranym kolorze, który może harmonizować z tłem lub stanowić dla niego kontrast. To świetny sposób na wprowadzenie akcentu barwnego, albo na dopasowanie wzoru do koloru poduszek, zasłon czy lampy pokojowej. Na stronie http://art-newmedia.com/naklejki_i_dekoracje_na_sciany/szablony_malarskie.html zaprezentowane zostały przykłady takich szablonów ukazujące bardzo szeroką tematykę od bardzo popularnych i uniwersalnych roślin po symbole narodowe, wzory ludowe a nawet zabawne napisy.

szablon malarski kwiaty ludowe

Naklejka ornamentowa

Naklejka jest bliską siostrą szablonu malarskiego, ponieważ zapewnia bardzo podobny efekt z tym, ze stawia nieco większe ograniczenia w zakresie kolorystyki. Podczas, gdy szablonem można namalować kwiat czy ptaki na gałęzi w jednym z tysięcy odcieni dostępnych farb o tyle szablony zamawia się tylko w oferowanych przez sklep kolorach. Z drugiej strony naklejka ornamentowa jest łatwiejsza do naniesienia na ścianę i nie wymaga żadnych zabiegów przygotowujących czy zabezpieczających pomieszczenie. Malowanie brudzi i wymaga sprzątania, naklejanie jest czyste, szybki i przede wszystkim łatwe do usunięcia, jeśli okaże się, że jednak nie pasuje do wystroju. Znajdujące się na stronie http://ornamentyka.pl/naklejki/naklejki-na-sciany/ naklejki ornamentowe pokazują modne obecnie motywy, jakie mogą znaleźć się na ścianach wnętrz. Można je na nich umieszczać pojedynczo lub tworzyć większe kompozycje, a dzięki opcji zamówienia na wymiar – dopasować do wybranego miejsca.

naklejka do sypialni bambusy

Naklejka z ramkami

Naklejki z ramkami to nowoczesna, funkcjonująca od niedawna forma dekoracji, która pozwala na połączenie funkcji ozdobnej z praktyczną. Ideą jest wyposażenie odpowiedniej naklejki ściennej ornamentowej w zestaw niewielkich ramek w neutralnym kolorze, które powieszone na ścianie będą służyć jako ekspozycja rodzinnych zdjęć. To ciekawy sposób ba galerię fotografii, drzewo genealogiczne rodziny albo prezentację dziecięcych rysunków. Na stronie http://newmedia-art.pl/drzewa-genealogiczne.html zgromadzono kolekcję takich naklejek, która pokazuje, jak wiele możliwości stwarza odrobina inwencji i wyobraźnia. Ramki wkomponowane w drzewa, unoszone przez ptaki, nasiona dmuchawców czy zawieszone na linkach pod napisem będą świetnie prezentować się na dużej ścianie przedpokoju lub przestronnego salonu. Każda z naklejek może być wykonana w jednym z wielu kolorów pasujących do konkretnego wnętrza.