Wiosenne porządki! Odmień wnętrze i złap 30% rabatu z kodem: WIOSNA
Podaj w koszyku kod: WIOSNA
-30%

Obrazy wieloczęściowe

tryptyk drzewo nad morzem

Nowoczesność wiąże się ze zmianami we wszystkich dziedzinach ludzkiej działalności. Innowacje pojawiają się w przemyśle w postaci rewolucyjnych technologii, w nauce w postaci nowych odkryć i w sztuce w formie charakterystycznych dla danej epoki czy okresu technik i form wyrazu artystycznego. Domeną obecnych czasów są takie dziedziny, jak cyfrowa fotografia czy grafika komputerowa, dzięki której powstają obrazy albo do złudzenia przypominające rzeczywistość, albo całkowicie nierealne, abstrakcyjne, składające się z plam, kolorów i kształtów geometrycznych. Jednym z typowych dla współczesności przykładów formy są obrazy wieloczęściowe.

Obrazy wieloczęściowe

Wieloczęściowość w przypadku kompozycji obrazów jest pojęciem wieloznacznym, bowiem sprowadza się zarówno do dwuelementowych dyptyków, jak i trzyczęściowych tryptyków oraz obrazów nazywanych kaskadowymi. Te ostatnie również pod względem liczby modułów mogą tworzyć odmienne układy złożone z pięciu lub siedmiu części. Chociaż wszystkie trzy rodzaje obrazów wieloelementowych zaliczają się do tej samej kategorii nowoczesnych kompozycji dzielonych, to istnieje zasadnicza różnica pomiędzy dyptykami i tryptykami a obrazami kaskadowymi. Pierwsze dwa rodzaje po złożeniu tworzą regularny prostokąt o dowolnych wymiarach. Kaskady tworzą układ nieregularny, opadający w jedną lub drugą stronę.

Na stronie http://newmedia-art.pl/obrazy-tryptyki.html zaprezentowane zostały obrazy wieloczęściowe w każdej z możliwych odmian. Kolekcja obejmuje zarówno dwu-, trzy- jak i wieloelementowe kompozycje złożone z kilku różnych modułów tematycznych, albo z jednego podzielonego obrazu. Tematyka jest bardzo szeroka, idealna do każdej z możliwych aranżacji. Tematy takie, jak motywy ludowe do wnętrz rustykalnych, obrazy industrialne do nowoczesnych loftów, a także do współczesnych biur, kompozycje roślinne kwiaty i kobiece postacie do klimatycznych nastrojowych sypialni, malownicze pejzaże do salonów i futurystyczne abstrakcje do bardzo nowoczesnych wnętrz to tylko część przykładów wieloelementowych kompozycji.

Aranżacje

Obrazy wieloczęściowe są idealnym podkreśleniem nowoczesnego charakteru wnętrza, bowiem już samą swoją formą wprowadzają nietypowy, nowatorski wygląd wnętrza. Szczególnie oddziałują obrazy kaskadowe, nietypowe i niespotykane wcześniej w historii sztuki, a więc równocześnie przypisywane obecnym czasom. Ich szczególną cechą jest nietypowy dla sztuki pozorny brak harmonii, bowiem chociaż w rzeczywistości tworzą przemyślaną całość dla odbiorcy są nieuporządkowane i pobudzające wyobraźnię. Zdarzają się też obrazy wieloelementowe zachowujące symetrię, ale są one raczej przysłowiowym wyjątkiem od reguły. Trudno zaprzeczyć, że jest piękniejsza forma dekoracji od kaskadowego obrazu z drzewem na tle zachodzącego słońca.