Otul miłością 💕 swoje 4 ściany. ✨ -45% ✨ na gotowe plakaty | obrazy | fototapety ❤️❤️ KOD: LOVE
Otul ściany kod: LOVE
-45%

Czystość w dużym mieszkaniu

nowoczesne obrazy na ściany

Utrzymanie porządku w dużym mieszkaniu czy domu jest łatwiejsze niż tam, gdzie na małej powierzchni trzeba zmieścić wszystko to, co jest nam potrzebne do życia. Jednak przy niewłaściwej organizacji i niezdyscyplinowaniu również w dużym mieszkaniu można mieć problemy z ładem i czystością. Jak ich uniknąć?

Co powinno wejść w krew

Rutyna sprzyja utrzymaniu czystości. Najważniejszą zasadą powinno być codzienne wykonywanie prostych czynności, które sprzyjają porządkowi w mieszkaniu. Odwieszanie ubrań do szafy, zamiast obwieszanie nimi krzeseł, odstawianie butów do szafki, a nie porzucanie ich na podłodze w przedpokoju, mycie naczyń podczas gotowania, zamiast zostawiania w zlewie sterty – to przykładowe czynności, których wykonywanie powinniśmy wypracować tak, aby stało się odruchem. Jeżeli każda rzecz w domu ma swoje stałe miejsce i będzie konsekwentnie na nie odkładana, to już połowa sukcesu. Przy tej okazji będzie można dostrzec przedmioty, które w zasadzie są nam zbędne i właściwie nie wiadomo, po co je trzymamy. Sukcesywne pozbywanie się rzeczy niepotrzebnych to też sposób na utrzymanie porządku.

Dyscyplina dotyczy naturalnie wszystkich domowników. Każdy powinien należycie po sobie sprzątnąć: umyć naczynia, pościelić łóżko, wytrzepać i złożyć koc, wyrzucić śmieci. Dzieci należy wdrażać do tego od najmłodszych lat, choćby trzeba było po nich poprawiać. Sprzątanie po sobie znacznie ułatwia porządkowanie całego mieszkania.

Jak się zabrać do sprzątania?

Trzeba sporządzić listę czynności, które mają doprowadzić do osiągnięcia pożądanego poziomu czystości w mieszkaniu. Najlepiej je podzielić w taki sposób, aby wykonać ich najwyżej sześć dziennie, i żeby żadna z tych czynności nie trwała dłużej niż dziesięć minut. Odpowiednie zaplanowanie prac i zarządzanie czasem jest bardzo istotne przy dużym mieszkaniu.

Tę godzinę dziennie można wykorzystać maksymalnie efektywnie. Przykładowo, jeżeli wlaliśmy środki czystości do umywalki, wanny, sedesu i bidetu w łazience, potrzebują one około godziny, żeby dobrze zadziałać. Dlatego, jeżeli w danym dniu przewidziane jest mycie łazienki, właśnie od niej trzeba zacząć. Zostawiamy wlane środki czyszczące i idziemy sprzątać np. kuchnię. Ostatnią czynnością w kuchni jest umycie podłogi i musimy pozostawić ją do wyschnięcia; zanim to nastąpi, wracamy do łazienki i kończymy jej mycie. Zasada „każdego dnia trochę” sprawia, że sprzątanie nie zajmie nam wiele czasu, a mieszkanie będzie czyste i zadbane.

Odkurzanie

Odkurzanie dużych powierzchni jest dość czasochłonne, a trzeba je wykonywać częściej niż inne czynności, zwłaszcza jeżeli mieszkamy w miejscu, gdzie w powietrzu unosi się dużo pyłu. Tam, gdzie nie ma dywanów, najlepiej sprawdzi się zmiotka. Najpierw jednak odkurzamy meble za pomocą szmatki lub miotełki do kurzu. Następnie zamiatamy brud z podłogi na osobne kupki, które wciągamy odkurzaczem. Raz w tygodniu przecieramy meble szmatką nasączoną preparatem antystatycznym do mebli; opóźni to osadzanie się kurzu.

Dywany musimy potraktować od razu odkurzaczem z końcówką – szczotką. Mniejsze dywaniki, np. łazienkowe czy sprzed łóżka w sypialni, wytrzepujemy. Szczególnie starannie odkurzamy – jeżeli go mamy – chodnik w przedpokoju. Warto jednak położyć tam wykładzinę , którą można zmyć wodą z dodatkiem środka czyszczącego. Jest to dużo bardziej praktyczne i higieniczne rozwiązanie.

Większe porządki

Jeżeli będziemy regularnie sprzątać według zasady „codziennie po trochu”, większe porządki (np. przedświąteczne) nawet w bardzo dużym mieszkaniu nie powinny zająć tyle czasu, żeby trzeba było brać urlop. Mycie okien dzielimy na dni według wspomnianego wyżej schematu, przeznaczając godzinę na jedno pomieszczenie. Zdejmujemy i wstawiamy do prania firanki i zasłony, a w tym czasie myjemy okno wraz z framugami. Firankę wieszamy jedynie po bardzo lekkim odwirowaniu, żeby nie kapała z niej woda. Zasłonę – w zależności od materiału, również lekko odwirowujemy i zawieszamy (syntetyczną), lub odwirowujemy i prasujemy (z przewagą lnu lub bawełny).

W kuchni robimy przegląd szafek z produktami sypkimi, przyprawami, itp. i wyrzucamy te,  których termin przydatności do spożycia upłynął. Dotyczy to również konserw. Nie warto ich żałować, gdyż spożycie po upłynięciu terminu ważności, zwłaszcza w przypadku konserw mięsnych i rybnych, może spowodować niebezpieczne zatrucie.

Do odświeżenia mebli tapicerowanych i dywanów (wykładzin dywanowych) najlepiej użyć odkurzacza piorącego, który można wypożyczyć.

Im mniej, tym łatwiej

Duże powierzchnie można łatwiej utrzymać w czystości, jeżeli urządzone są minimalistycznie. Najwięcej problemów sprawiają zakamarki i szczeliny, gdzie zbiera się brud. Trzeba o tym pamiętać, wybierając meble i dodatki.

W dużym mieszkaniu zapewne będzie można wydzielić osobną sypialnię, gabinet, pokoje dla dzieci – strefy prywatne, gdzie nie będą wchodzić goście. Będzie to z korzyścią dla tzw. salonu, czyli części dziennej, w której można przyjąć niezapowiedzianą wizytę.

Autor: Olga Owicka, Bonus-Czystość.pl

Podpowiadamy jakie dekoracje do czystego mieszkania

Gdy masz już czysto w mieszkaniu teraz warto zadbać o upiększenie ścian. W tym celu przyda się obraz na płótnie. Za jego pomocą stworzysz wyjątkową aranżację wnętrza w swoim salonie – tutaj znajdziesz najpiękniejsze obrazy. Dekorowanie ścian za pomocą fototapety to też świetny sposób. Ponieważ dzięki fototapecie upiększysz bardzo dużą przestrzeń. Możesz też dzięki niej optycznie powiększyć niewielki pokój. Najmodniejszym sposobem na dekorowanie ścian są jednak plakaty. Dzięki grafice oprawionej w elegancka ramę stworzysz ciekawą kompozycję na ścianie– tutaj kupisz plakaty.

x